Juuri nyt kaipaisin lisää tunteja vuorokauteen. Olisi niin monta mielenkiintoista juttua mitä haluaisin kokeilla ja toteuttaa. Mielessäni pyörii herkullisia ideoita joilta en saa rauhaa, enkä haluakaan saada. Mutta kun ei ehdi niin puskee päälle turhautuminen; kiukuttaa kun ei saa tehdä mitä haluaa.
Sanotaan että jos pään sisällä ovat asiat järjestyksessä, niin sotku ympärillä ei häiritse. Allekirjoitan täysin tämän väitteen. Nyt kun pään sisällä myllertää niin haluaisin saada ympärille harmoniaa, jotta elämä olisi enemmän tasapainossa. Kaikkeen ei voi vaikuttaa, mutta kodin ainakin voi järjestää.
Nautin siitä kun tavarat ovat järjestyksessä; kansioissa, laatikoissa, koreissa, pinoissa, lajiteltuna, viikattuna ja taiteltuina. Se helpottaa elämää, säästää hermoja ja sillä saa säästettyä niitä lapsiperheessä niin arvokkaita hetkiä. Perhe kiittää kun äiti viheltelee tyytyväisenä, silloin kun tavarat löytyvät sieltä mistä kuuluukin.
Huomaan että jollain tietyllä aika välillä liu’un aina siihen pisteeseen että asiat ovat rempallaan. Eivät yleensä pahasti mutta sen verran että minua ärsyttää. Neuroottinen järjestäjäni herää ja marssin kauppaan hakemaan lisää laatikoita, kansioita, henkareita ja purkkeja. Nyt tulee valmista ja heti!
Ehdottomia luottotuotteita ovat tällä hetkellä nuo mustat Clas Ohlsonin muovikorit, Granitin lehtiöpohjat ja metallihenkarit. Eilen kävin vielä hakemassa Stockmannilta vähän pikkukansioita, joihin saa lajiteltua laskut. Taas helpottaa hetkeksi, kun on tilaa ajatella.
Aurinkoista perjantaita!
Viimeisimmät kommentit